Çelik Kapı Rehberi Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Etmeli (1)

Çelik Kapı Satın Alma Rehberi

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Çelik kapı alırken dikkat edilecekler; dayanıklılığı, kasa kalınlığı, malzemesi ve kilit sistemi olarak özetlenebilir. Kasa kalınlığının en az 2 mm olması gerekir. Bu ne kadar fazlaysa, kapı o kadar dayanıklı demektir.
 2. Kilidin yerleşeceği bölge çok sağlam olmalıdır. Aksi takdirde, kilidin sağlamlığı bir şey ifade etmeyecektir. Anahtarın gireceği bölge hırsızların erişemeyeceği şekilde tasarlanmalıdır. Çelik kapı modellerinde bu bölgenin korunması için bir rozet sistemi yer alır. Bu sistem, yerinden çıkarılamayacak kadar sağlam olmalıdır.
 3. Kapı nereye takılacak ise, oranın ölçüleri doğru bir biçimde alınmalı ve buna uygun bir seçim yapılmalıdır. Kapının büyük veya küçük gelmesi hâlinde onu kullanmak mümkün olmayacaktır.
 4. Kapı kilidinin çelik bareller yardımıyla korunması büyük önem taşır. Barel zırhları kırılmayan tipte üretilmeli ve delinmeyi zorlaştırıcı bir yapıya sahip olmalıdır.
 5. Kapının menteşesi ayarlanabilmelidir. Bu özellikteki kapılar, zeminin oturmasına ve binanın esnemesine göre kolaylıkla ayarlanıp eski hâline getirilebilirler. Fakat kaynaklı sabit menteşeli çelik kapılarda böyle bir durum söz konusu değildir.
 6. Çelik kapı sessizce kapanabilmelidir. Kapanış biçimi de kaliteyi gösteren en önemli unsurlardandır.
 7. Modern çelik kapı arıyorsanız boss çelik kapı modellerine yönelmeniz önerilir. Aydınlık bir görüntü istiyorsanız beyaz çelik kapılar sizin için uygundur. Kişisel zevklerinizi yansıtan bir tasarım kullanmayı tercih edecekseniz 3 boyutlu modeller işinizi görecektir.
 8. ‘İleride kapının tasarımını değiştirebilirim.’ Diye düşünüyorsanız modüler yapıda bir çelik kapı satın almalısınız. Bunların dış kaplamaları isteğe göre değiştirilebilir. Böylelikle evinize hiçbir zarar vermeden, kapınızı komple yenilemeye gerek kalmadan farklı bir tasarım kullanabilirsiniz.
 9. En iyi çelik kapı modelleri gerekli sertifikalara sahiptir. (EN 1627 AB Hırsızlığa Karşı Güvenlik Sertifikası vb.) Bu sertifikalar, çelik kapı güvenliğinin denetlendiğini ve onaylandığını gösterir. Bu sertifikanın dışında TSE belgesi aranır.
 10. Güvenlik derecesine bakılmalıdır. Çelik kapılar Class 1-6 olarak sınıflandırılır. 1 en düşük derecedir, bu tür kapılar en kolay açılan kapılardır. 6 ise en yüksek derece olup; bunlar açılması en zor çelik kapı modelleridir.
 11. En sağlam çelik kapı modellerinde çift contalama sistemi bulunur. Bu mekanizmaya sahip çelik kapılar ses geçirmez, mükemmel bir yalıtım sunar.
 12. Kapının kasası esnemeyen bir yapıda olmalıdır. Kasa ile kapı arasındaki boşluğun 4-5 mm’den daha fazla olmaması gereklidir. Eğer fazla olursa, kapıyı manivelayla açmak kolaylaşır. Kapıyı hangi firmadan satın alacaksanız, esneme konusunu ve boşluk payını mutlaka danışmalısınız.

Çelik Kapı

Çelik kapı; farklı kapı türlerinden daha uzun ömürlü, sağlam yapılı ve dayanıklı kapılardır. Konutların, iş yerlerinin, okulların ve çeşitli yapıların güvenliğini sağlama noktasında çelik kapı çözümlerine sıklıkla başvurulur.Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari 1 Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari 2 Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari 3 Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari 4 Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari 5 Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari 6 Boss Celik Kapi Modelleri Fiyatlari 7

Çelik Kapı Nedir?

Bunlar, 20-26 gauge değerlerindeki çeliklerden üretilen, koruyucu ve zırhlı bir yapıya sahip kapılardır. Bu kapıların yapısında poliüretan veya polistiren bileşenler yer alır. Öte yandan çelik kapılarda kompakt lamine, kompozit ve mobilya gibi dekoratif amaçlı malzemeler de kullanılır.

Bir mekânı daha güzel, verimli ve güvenli hâle getirmenin ilk adımı doğru kapıyı seçmektir. İyi bir çelik kapı yalnızca güvenlik sağlamakla kalmaz; evinize ve iş yerinize prestij, değer ve estetik katar. Bir mekânın ilk görünen yeri kapısı olduğu için, görselliğe de önem verilmelidir. Bu nedenle tasarımsal ve fonksiyonel bakımdan kusursuz bir çelik kapı tercih edilmelidir.

Çelik Kapı Özellikleri

 • Yangına karşı dayanıklılığı yüksektir.
 • Çelik saclarla ve çelik levhalarla güçlendirilmişlerdir.
 • Kendinizi her yönden güvende hissetmenizi sağlar. Hırsızlara karşı güçlü bir önlem niteliğindedir. Ayrıca mekânları soğuktan, haşerelerden, gürültülerden, tozlardan ve bunun gibi tehditlerden muhafaza eder.
 • Dışarıdan zorlanarak açılması imkânsızdır.
 • Kırılması zordur.
 • Farklı emniyet pimleri mevcuttur, gelişmiş kilit mekanizmaları ve gizli emniyet noktalarıyla güvenliği üst düzeye çıkarır.
 • Isı yalıtımına sahiptir.
 • Montajı kolaydır.
 • Darbelere ve olumsuz hava şartlarına dirençlidir. Kar, güneş, yağmur, korozyon ve buna benzer dış faktörlerden etkilenmez.
 • Enerji verimliliği son derece fazladır.
 • Bakım maliyeti düşüktür.

Çelik Kapı Avantajları

Lüks değil zorunlu bir ihtiyaç durumunda olan çelik kapılar, huzurlu ve konforlu bir şekilde yaşamamıza yardım eder. Bu kapılar gözünüzün arkada kalmasını engeller, güvenlik ile ilgili endişeleri azaltır.

Çelik Kapı Çeşitleri

Çelik kapı modelleri; kapıların boyutu, rengi, üzerindeki işlemeler, modeli ve kilit mekanizmaları doğrultusunda farklılık gösterir.

Kanat ağırlıkları, kullanılan menteşe sayısı, çelik kalınlığı ve çelik menşei, ısı yalıtım değerleri de bu ürünleri birbirinden ayırır.

Alarmlı, siyah, beyaz, dürbünlü, panjurlu çelik kapı; villa kapısı, özel tasarım çelik kapılar bunlardan bazılarıdır. Çiftlik evleri, müstakil evler ve yazlıklarda da kullanılan çelik kapılar, çift kanatlı ve tek kanatlı tasarımlara sahip ürünlerdir.

En yaygın bazı çelik kapı çeşitleri şöyle sıralanabilir:

Ahşap Kaplama Çelik Kapı

İsminden de anlaşılacağı üzere bu kapılar %100 çelikten değildir. Ahşap kaplama çoğu zaman orta bölümde kullanılır. Bazı kısımları da sac kaplamadan yapılır. Hafif çelik kapı modelleri içinde öne çıkan ahşap çelik kapılar, öteki modellere kıyasla daha az güvenlidirler. Fakat maliyetleri daha ucuzdur.

Ahşap kaplamaların yanı sıra Ceviz Rustik Kaplama, Laminant Kaplama ve Alpi Kaplama gibi çeşitlerden de yararlanılabilir.

Camlı Çelik Kapı

Zarif görünümüyle ilgi uyandıran camlı çelik kapılar ses ve ısı yalıtımlıdır. Bunlar üst düzey kilit sistemiyle üretilir. O yüzden en sağlam çelik kapı modelleri arasında bulunur. Çizilmelere ve darbelere karşı oldukça dayanıklı bir yapısı vardır.

Hazır Çelik Kapı

Bu kapıların imalatı çelik sacdan yapılır. Kalınlığı azdır. 90×200 cm veya buna yakın standart ölçülerde üretilir. Ekonomiktir fakat yeterince güvenli değildir. Üstelik hazır kapılar çoğu zaman duvar ölçülerine uymaz.

Aradaki boşluklar mecburen dolgu malzemesiyle veya tuğla ile doldurulur. Bu da ilerleyen süreçte kapının oynamasına, ek yerlerin çatlamasına yol açar.

Özel tasarım çelik kapılar bu riskleri ortadan kaldırır. Girişlerin ölçülerine göre üretim yapılacağı için ölçünün uymaması gibi bir ihtimâl yoktur.

3 Boyutlu Çelik Kapı

Bu ürünler de en modern çelik kapı türlerinden biridir. Bunlar, çelik malzemeye 3 boyutlu dijital baskı yapılmasıyla imâl edilir. Avrupa standartlarına uygun güvenlik sertifikaları bulunan bu modeller, üzerinde birbirinden renkli desenler taşır. Çiçek ve manzara desenleri, geometrik desenler buna örnektir. Tarzınıza göre farklı desenler yaptırmanız, baskı olarak özel bir resim tercih etmeniz de mümkündür.

Dış ve iç mekân kullanımına uygun bu kapılar, estetik ve dekoratif bir görünüm meydana getirir. Kullanıldığı ortama canlılık katar. Özellikle yazlık evlerde ve dağ evlerinde karşımıza çıkar.

İyi Bir Çelik Kapı Nasıl Olmalı?

 • Montajının terazide ve düzgün yapılması gerekir.
 • Takılacağı yerin ölçülerine göre imâl edilmelidir.
 • İzolasyon fitillerinin süngerimsi malzemeden yapılması kapanırken çok ses çıkarmasına ve ısı yalıtımının bozulmasına yol açar. Buna dikkat edilmelidir.
 • Kasa ve kanatta kullanılan cuntaların EPDM olması önemlidir.
 • Kanat yüzeyin ahşap giydirme olduğu çelik kapılar en az 12 mm MDF olmalıdır.
 • İç ve dış aksesuarlar paslanmaz kromdan yapılmalıdır.
 • Gözetleme dürbünü 180 derecelik geniş açılı olmalıdır.
 • Kilit sistemleri sabit millerle desteklenmelidir.
 • Menteşeler krom çelikten üretilmelidir.
 • Sac boyası olarak elektrostatik sac boyaları kullanılmalıdır.
 • Kanatların gövde kalınlığı 8 santimden ince olmamalıdır.
 • Kilit göbeği delinmeye dirençli bir yapıda tasarlanmalıdır.
 • Kilit karşılıkları takviyeli yapılarak dışarıdan müdahale riski ortadan kaldırılmalıdır.
 • Kasa sac kalınlığının 2 mm’den düşük olmaması şarttır.

Çelik Kapı İhtiyaçlarına Modern Çözümler: Boss Çelik Kapı

Çelik kapı bir defa alacağınız ve ömür boyu kullanacağınız bir üründür. Bu nedenle en sağlam çelik kapı modelini bulmanız, güvenilir ve profesyonel bir firmadan alım yapmanız gerekir.

Çelik kapı sistemleri alanında yenilikçi teknolojileriyle faaliyet gösteren Boss Çelik Kapı, bu alandaki beklentilere nitelikli ürünleri sayesinde cevap verir.

İstanbul çelik kapı firmaları içerisinde ön plana çıkan Boss; ‘işimizi sağlam yapıyoruz, işinizi sağlama alıyoruz!’ sloganını temel alır.

Uygun fiyat, üstün kalite anlayışını bütün hizmetlerine yansıtan firma, bünyesinde her zaman en iyi çelik kapı ürünlerini barındırır. İstanbul’un tüm ilçelerinde ücretsiz keşif, nakliye ve montaj hizmeti sunan Boss Çelik Kapı, müşterilerine zamandan ve paradan kazandırır.

Geniş üretim kapasitesine sahip çelik kapı fabrikası ile bütün talepleri kusursuz bir şekilde karşılayan firma, sektörünün öncü isimlerinden biridir.

Standart ölçülerde çelik kapı imalatı gerçekleştiren firma, özel tasarım çelik kapılar da üretir.

Birinci sınıf malzemelerden garantili çelik kapı üretimi yapan Boss markası, üstün kaliteyi müşteri memnuniyetine dönüştürür. Satış öncesi ve sonrası kesintisiz destek veren firma, olası teknik problemlerde her zaman müşterilerinin yanındadır.

Siz de ihtiyacınıza yönelik  çelik kapı modelleri ile yaşam alanlarınızı güvence altına almak için Boss Çelik Kapı’yı tercih edebilirsiniz. Aradığınız profesyonel çözümlere düşük maliyet ile sahip olabilir, evinizi ve iş yerinizi olası tehlikelerden en sağlam çelik kapı çeşitleri ile koruyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir